نسل جدید ارتودنسی نامرئی

با بکار گیری الاینر شفاف

فیشورسیلانت تراپی

فیشورسیلانت تراپی (0)

چکیده مطلب

یکی از مسائل بسیار مهمی که می تواند ذهن والدین را به خود درگیر کند، حفظ سلامت دندان های کودک می باشد. دندان های کودکان به دلیل تمایل آن ها به مصرف خوراکی های شیرین و همچنین ناتوانی کودک در مراقبت از دندان هایش در معرض پوسیدگی قرار دارند.
آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که علاوه بر رعایت بهداشت دهان و دندان چه روش های دیگری وجود دارند که می توانند از ایجاد پوسیدگی دندان پیشگیری نمایند؟
آیا درباره فیشور سیلانت تراپی چیزی می دانید؟ آیا می دانید این روش علاوه بر کودکان برای بزرگسالان نیز کاربرد دارد؟
در این مقاله به معرفی این روش سودمند، مزایای آن و سایر اطلاعات مفید و مورد نیاز در این باره پرداخته ایم. با کلینیک دندانپزشکی دکتر هادی صادق همراه باشید.

فیشور سیلانت تراپی چیست؟

به طور طبیعی شیار های ریزی بر روی سطح دندان ها وجود دارد که تمیز کردن آن ها کار دشواری می باشد، از این رو این شیار ها می توانند محلی برای تجمع باکتری ها و ایجاد پوسیدگی باشند. این امر بویژه در کودکان که توانایی مسواک زدن و مراقبت صحیح از دندان های خود را ندارند، شایع تر است.
فیشور سیلانت ماده ای است که به منظور پیشگیری از ایجاد پوسیدگی و یا جلوگیری از پیشرفت آن در دندان ها، درون شیار های آن ها قرار می گیرد. این ماده از تجمع میکروارگانیسم ها و ذرات غذایی درون شکاف ها پیشگیری می نماید و مانند مانعی برای ورود آن ها به درون این شکاف ها عمل می کند. انجام فیشور سیلانت تراپی به عنوان یک اقدام پیشگیرانه از ایجاد پوسیدگی دندان، به خصوص برای کودکان و نوجوانان توصیه می گردد.

چه کسانی کاندیدای مناسب فیشور سیلانت تراپی می باشند؟

فیشور سیلانت به منظور محافظت از دندان ها انجام می شود که برای افراد زیر مناسب می باشد:

 1. کودکانی که به تازگی دندان های آسیاب دائمی آن ها رشد کرده اند.
 2. بزرگسالانی که دندان های آسیاب آن ها سالم و بدون پوسیدگی هستند نیز می توانند از این روش استفاده کنند تا از بروز پوسیدگی در آینده پیشگیری نمایند.

هزینه فیشور سیلانت تراپی

این روش علاوه بر ارزان و مقرون به صرفه بودن، از ایجاد هزینه های اضافی مانند هزینه های مربوط به پر کردن و یا عصب کشی دندان پیشگیری می کند. قیمت آن به مواردی مانند میزان ماده فیشور سیلانت مورد نیاز، تعداد دندان هایی که تحت این درمان قرار می گیرند و همچنین دستمزد دندانپزشک بستگی دارد. جهت اطلاع از هزینه دقیق استفاده از این روش می توانید با کلینیک دندانپزشکی دکتر هادی صادق تماس حاصل فرمایید.

مزایای فیشور سیلانت تراپی

این روش علاوه بر اینکه بسیار ساده و سریع انجام می شود، دارای مزایای زیر می باشد:

 1. پیشگیری از پوسیدگی دندان

  مهمترین مزیت استفاده از این روش این است که از ایجاد حفره هایی که بر اثر پوسیدگی دندان به وجود می آیند و می توانند بسیار دردناک باشند و درمان آن ها نیازمند صرف هزینه های زیادی باشد، پیشگیری می کند.
 2. محافظت طولانی مدت از دندان های کودک

  این روش برای مدت طولانی از دندان های دائمی کودک که به تازگی رشد کرده اند، محافظت می کند و نگرانی والدین از خراب شدن آن ها را از بین می برد.
 3. ارزان بودن

  این ماده گرچه پس از گذشت چند سال، فرسوده می شود، اما نسبت به هزینه ای که برای انجام آن پرداخت می گردد، بسیار مقرون به صرفه می باشد.

نحوه انجام فیشور سیلانت تراپی

پس از مراجعه به کلینیک دندانپزشکی، مراحل این روش به صورت زیر انجام می شوند:

 1. معاینه

  در اولین مرحله معاینات لازم صورت می گیرند تا سالم بودن دندان ها و مناسب بودن انجام این روش برای آن ها تایید شود.
 2. تمیز کردن دندان ها

  دندان ها با دقت تمیز می شوند تا از عدم وجود ذرات غذایی و یا باکتری درون آن ها اطمینان حاصل شود. تمیز کردن صحیح دندان ها به پیوند محکم تر فیشور سیلانت با آن ها کمک می کند.
 3. اعمال ژل اچ

  ژل اسیدی اچ به مدت چند ثانیه بر روی دندان ها قرار داده می شود تا هرگونه باکتری و پلاک موجود بر روی آن ها را از بین ببرد. این اقدام به ایجاد اتصال بهتر فیشور سیلانت به دندان ها کمک می کند.
 4. اعمال ماده فیشور سیلانت

  پس از پاک کردن ژل اچ از روی دندان ها، عامل اتصال و مایع فیشور سیلانت بر روی آن ها قرار داده شده و با نور آبی محکم می شود.
 5. بررسی نهایی اندازه ماده فیشور سیلانت

  پس از خشک شدن نحوه گاز گرفتن غذا امتحان می شود تا اطمینان حاصل شود که این ماده به درستی در محل خود قرار گرفته است و وجود آن اختلالی در جویدن غذا بوجود نمی آورد و باعث احساس ناراحتی در فرد نمی شود.

ماندگاری فیشور سیلانت

این ماده می تواند تا 6 سال بدون نیاز به تعویض ماندگاری داشته باشد. با این حال توصیه می شود که فرد به طور مرتب به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نماید و از سلامتی این ماده اطمینان حاصل کند تا در صورت نیاز به تعویض و یا ترمیم، در زمان مناسب اقدام به انجام آن کند.

تفاوت فیشور سیلانت تراپی و پر کردن دندان

پوسیدگی ها اغلب در جاهایی به وجود می آیند که امکان مسواک زدن و نخ دندان کشیدن و تمیز کردن اصولی آن ها وجود ندارد و امکان نفوذ باکتری ها و ذرات مواد غذایی به درون آن ها وجود خواهد داشت، بنابراین استفاده از فیشور سیلانت تراپی و پر کردن شیار های دندانی روشی بسیار هوشمندانه و ساده برای پیشگیری از ایجاد این پوسیدگی ها می باشد. اما در صورتی که پوسیدگی ها ایجاد شده باشند، برای درمان آن ها باید اقدام به پر کردن دندان نمود. به این صورت که پوسیدگی ها تراشیده و برداشته می شوند و سپس با استفاده از مواد پر کننده، حفره ایجاد شده پر می گردد.

معایب فیشور سیلانت تراپی

این روش علاوه بر مزایای بسیار خوبی که دارد، می تواند معایب زیر را به همراه داشته باشد:

 1. در صورتی که این ماده به درستی نصب نشود و یا پیش از نصب آن میکروب های موجود بر روی سطح دندان به طور کامل از بین نرفته باشند، انجام آن نه تنها مزیتی نخواهد داشت، بلکه باعث پوسیده شدن دندان نیز می شود.
 2. این ماده دوام بالایی ندارد و پس از گذشت 5 یا 6 سال باید تعویض شود.

سوالات متداول

 1. جنس ماده فیشور سیلانت چیست؟

  فیشور سیلانت ماده پلاستیکی انعطاف پذیری می باشد که به راحتی درون شیار های عمیق دندان ها فرو می رود و به آن ها می چسبد. این ماده بسیار مقاوم است و به خوبی در برابر فشار هایی که روزانه بر اثر جویدن غذا به آن وارد می شود، دوام می آورد.
 2. آیا از فیشور سیلانت می توان برای پر کردن دندان ها استفاده کرد؟

  خیر. این ماده نمی تواند به عنوان پر کننده دندان مورد استفاده قرار بگیرد و تنها برای پر کردن شیار های باریکی که به طور طبیعی بر روی دندان ها وجود دارند، مورد استفاده قرار می گیرند.
 3. بهترین سن برای انجام فیشور سیلانت تراپی چه زمانی است؟

  این روش زمانی موثرتر است که پس از رویش دندان های دائمی یعنی در حدود سن 6 سالگی انجام شود.
 4. آیا فیشور سیلانت تراپی برای بزرگسالان مناسب است؟

  استفاده از این روش محدودیت سنی ندارد و تمام افرادی که دندان های آسیاب آن ها سالم هستند، می توانند از آن بهره ببرند.
 5. آیا بلافاصله پس از انجام فیشور سیلانت تراپی می توان غذا خورد؟

  خوردن و آشامیدن پس از انجام این روش ممانعتی ندارد، ولی باید به این مورد توجه نمود که خوردن مواد چسبناک مانند آبنیات و همچنین جویدن یخ، می تواند به این ماده آسیب برساند.
 6. آیا امکان ایجاد پوسیدگی زیر ماده فیشور سیلانت وجود دارد؟

  در صورتی که این ماده به درستی بر روی دندان ها قرار داده نشود، امکان نفوذ باکتری ها و تشکیل پلاک در زیر آن وجود خواهد داشت که به مرور زمان موجب ایجاد پوسیدگی می گردد.
 7. آیا انجام فیشور سیلانت تراپی دردناک است؟

  انجام این روش بدون درد می باشد و نیاز به بی حسی ندارد.
 8. آیا در صورت وجود پوسیدگی دندان می توان از فیشور سیلات تراپی استفاده کرد؟

  در صورتی که پوسیدگی بسیار کم و جزئی باشد، پس از برطرف کردن آن می توان از این روش استفاده کرد.

تماس سریع

02122041157

خیابان ولیعصر، روبروی درب اصلی پارک ملت، کوچه شناسا، پلاک7، طبقه 3