نسل جدید ارتودنسی نامرئی

با بکار گیری الاینر شفاف

چکیده مطلب

لیفت لثه یکی از درمان هایی است که در دندانپزشکی کاربرد درمانی و ترمیمی دارد و با توجه به نیاز بیمار مورد استفاده قرار می گیرد. این جراحی هم به روش سنتی و هم با استفاده از لیزر قابل انجام می باشد. آیا درباره آن چیزی می دانید؟ چه افرادی می توانند از این روش استفاده کنند؟ مزایای استفاده از لیزر در کانتورینگ لثه چیست؟
در این مقاله به توضیح جراحی لیفت لثه، مزایای استفاده از آن، مراقبت های لازم پس از انجام این روش و سایر اطاعات لازم پرداخته ایم. با کلینیک دندانپزشکی دکتر هادی صادق همراه باشید.

جراحی لیفت لثه چیست؟

لیفت لثه و یا کانتورینگ لثه یکی از روش های جراحی است که در آن به تغییر شکل دادن خط لثه پرداخته می شود. در این روش دندانپزشک متخصص بافت اضافی لثه را برداشته و در نهایت به ترمیم این بافت می پردازد.
این روش می تواند در برخی از موارد کاربرد درمانی داشته و در برخی دیگر تنها به جهت زیبایی و اصلاح طرح لبخند مورد استفاده قرار بگیرد. در ادامه مقاله بیشتر با کاربرد های آن آشنا خواهید شد.

آیا شما کاندیدای مناسب لیفت لثه می باشید؟

افراد زیر می توانند کاندیدای مناسب لیفت لثه باشند:

 1. افرادی که دچار تحلیل لثه و عقب نشینی آن شده اند.

  برای پیشگیری از عوارض آن که شامل حساسیت لثه، پوسیدگی دندان و خطر از دست دادن آن می باشند، می توانند از روش لیفت لثه بهره ببرند و این بیماری را درمان نمایند.
 2. افرادی که دچار عادت هایی مانند دندان قروچه می باشند.

  این عادت باعث آسیب به لثه و تحلیل رفتن آن می شود که در نتیجه آن خط لثه عقب می رود و دندان بلندتر نشان داده می شود. با استفاده از کانتورینگ لثه می توان این عارضه را درمان نمود.
 3. افرادی که دچار لبخند لثه ای می باشند.

  یعنی بخش زیادی از دندان هایشان با لثه پوشانده شده است و هنگام لبخند زدن و یا صحبت کردن مقدار زیادی از لثه شان نمایان می گردد.
 4. افرادی که دارای خط لثه بلندتری نسبت به دندان های خود هستند.

  افرادی که ارتفاع لثه آن ها بر روی برخی دندان ها بلندتر و بر روی بعضی دیگر از دندان ها کوتاه تر می باشد و به طور کلی خط لثه صاف و منظمی ندارند نیز می توانند گزینه مناسبی برای استفاده از این روش باشند.

مزایای استفاده از جراحی لیفت لثه با کمک لیزر

از مزایای انجام لیفت لثه با استفاده از لیزر می توان به موراد زیر اشاره نمود:

 1. یک روش کم تهاجمی

  این روش نسبت به روش سنتی که با استفاده از تیغ جراحی انجام می شود، کم تهاجمی تر، ایمن تر و بدون درد می باشد.
 2. کوتاه بودن دوره درمان

  مدت زمان انجام آن بسیار کوتاه و در حدود یک ساعت طول می کشد.
 3. عدم خونریزی

  در این روش خونریزی اتفاق نمی افتد و یا بسیار جزئی رخ می دهد.
 4. کوتاه بودن مدت زمان بهبودی

  انجام این جراحی با استفاده از لیزر به این دلیل که نیاز به بخیه زدن لثه ندارد، باعث کاهش مدت زمان مورد نیاز برای بهبودی می شود.
 5. عدم نیاز به بیهوشی

  لیفت لثه با لیزر نیاز به بیهوشی ندارد.
 6. مقرون به صرفه بودن

  کانتورینگ لثه با لیزر نسبت به روش جراحی سنتی مقرون به صرفه تر می باشد، زیرا این روش نیاز به بیهوشی ندارد و همچنین سریع تر انجام می شود.
 7. دائمی بودن نتیجه درمان

  نتیجه حاصل شده از این روش دائمی می باشد.
 8. کاهش ریسک ابتلا به عفونت

  خطر ابتلا به عفونت در جراحی لیفت لثه با لیزر بسیار کم می باشد.
 9. بالا بودن دقت این روش

  دقت و ظرافت لیفت لثه با لیزر بسیار بیشتر از روش جراحی سنتی است.
 10. بدون درد بودن درمان

  لیزر حین انجام جراحی، بافت ها و عصب ها را می سوزاند و این امر موجب می شود تا بیمار دردی را تجربه نکند و یا درد بسیار کمی داشته باشد.
 11. درمان بیماری های لثه

  برخی از بیماری های لثه مانند عقب نشینی لثه را می توان با استفاده از این روش درمان نمود.
 12. افزایش اعتماد به نفس

  این روش با تغییر و تصحیح خط لثه باعث اصلاح طرح لبخند و زیباتر کردن دندان ها می شود که این امر بر افزایش اعتماد به نفس افراد تاثیر بسزایی دارد.

هزینه لیفت لثه

هزینه لیفت لثه با لیزر به فاکتور های متعددی بستگی دارد که پس از انجام معاینات لازم، تعیین می گردد. در ادامه به مواردی که بر هزینه این روش تاثیر دارند، اشاره می کنیم:

 1. میزان درمان

  هزینه درمان به این موضوع بستگی دارد که چه مقدار لثه نیاز به کانتورینگ دارد. به طبع در صورتی که بخش زیادی از آن نیاز به لیفت داشته باشد و یا نیاز به درمان هایی مانند پیوند لثه باشد، هزینه درمان افزایش می یابد.
 2. تحت پوشش بیمه قرار گرفتن

  این روش در دسته خدمات زیبایی قرار می گیرد و به طور معمول بیمه تعرفه ای برای آن در نظر نمی گیرد. اما در صورتی که این جراحی به علت بیماری لثه و با هدف درمانی انجام شود، ممکن است بیمه بخشی از هزینه آن را تحت پوشش قرار دهد. قبل از انجام لیفت لثه می توانید با شرکت بیمه ای که با آن قرارداد دارید، صحبت نمایید و از این موضوع اطمینان حاصل کنید.
 3. میزان مهارت دندانپزشک

  لیفت لثه با لیزر نیاز به ظرافت و مهارت زیادی دارد تا نتیجه مطلوبی حاصل شود، پس این روش باید توسط دندانپزشک باتجربه و حاذق صورت گیرد. به طبع هرچه دندانپزشک مهارت و تجربه بیشتری داشته باشد، هزینه بیشتری بابت انجام آن دریافت می کند.
 4. انجام خدمات درمانی اضافی

  در صورتی که بیمار تمایل داشته باشد تا در کنار کانتورینگ لثه، از روش های زیبایی دیگری مانند کامپوزیت و یا لمینت استفاده نماید، بر هزینه های این درمان افزوده می شود.
 5. استفاده از دستگاه لیزر

  بالا بودن قیمت دستگاه لیزر و همچنین نیاز آن به مراقبت و نگهداری و تعمیرات از مواردی هستند که بر قیمت انجام این روش تاثیر دارد.

مراحل انجام لیفت لثه با لیزر

انجام این روش طبق مراحل زیر صورت می گیرد:

 1. ابتدا عکس اشعه ایکس گرفته می شود تا موقعیت لثه، استخوان فک و دندان ها نسبت به هم مشخص گردند تا دندانپزشک بتواند تشخیص دهد که چه مقدار از لثه قابل برش دادن می باشد.
 2. برای انجام این روش نیاز به بیهوشی نیست و با استفاده از بی حسی موضعی می توان ناحیه تحت درمان را بی حس کرد.
 3. با استفاده از لیزر بافت اضافی لثه برش داده شده و برداشته می شود.
 4. در این روش رگ های خونی با استفاده از لیزر بسته می شوند، به همین دلیل میزان خونریزی لثه به حداقل رسیده و یا بدون خونریزی خواهد بود. علاوه بر این خطر عفونت بسیار کاهش می یابد و بهبودی آن سریع حاصل می شود.

تاثیر دندانپزشک در نتیجه درمان لیفت لثه با لیزر

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که دندانپزشک چه نقشی بر نتیجه این درمان دارد؟ در پاسخ باید گفت که همانند سایر روش های ترمیمی و زیبایی دندان ها، این روش هم نیاز به دقت، مهارت و تبحر زیادی دارد تا نتیجه مطلوب حاصل شود.
برداشتن مقدار زیادی از بافت لثه باعث می شود تا ریشه دندان نمایان شود که این اتفاق علاوه بر تاثیر نامطلوبی که بر زیبایی دندان ها دارد، موجب می شود تا ریشه آن ها دچار آسیب گردد و سلامتی دندان را به خطر می اندازد. بنابراین توصیه می شود که پیش از انجام این روش تحقیقات کاملی درباره دندانپزشکانی که در این زمینه فعالیت دارند، انجام دهید و با حساسیت زیادی اقدام به انتخاب دندانپزشک زیبایی نمایید. دکتر پریسا هادی صادق دندانپزشک زیبایی با داشتن مهارت و تجربه بالا در زمینه خدمات زیبایی و درمانی دندان، می توانند به شما در اصلاح مشکلات و بیماری های لثه و دندان، کمک نمایند.

مراقبت های پس از لیفت لثه با لیزر

این جراحی همانند سایر جراحی ها نیاز به مراقبت هایی دارد که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم:

 1. استراحت

  پس از انجام این جراحی استراحت نمایید و از انجام فعالیت های سنگین خودداری نمایید.
 2. داشتن رژیم غذایی مناسب

  توصیه می شود تا 3 روز پس از جراحی غذاهای نرمی مانند سوپ، شیربرنج، ماست و حلیم بخورید. مصرف غذاهای تند، ترش و یا پر ادویه می تواند موجب تحریک لثه گردد به همین دلیل توصیه می شود پس از انجام کانتورینگ لثه تا چند روز از مصرف آن ها خودداری نمایید.
 3. رعایت بهداشت دهان و دندان

  رعایت بهداشت دهان و دندان در پیشگیری از ایجاد عفونت لثه بسیار حائز اهمیت می باشد. با احتیاط مسواک بزنید و در مورد خمیر دندان و دهانشویه مناسب از دندانپزشک خود سوال بپرسید. توصیه می شود تا زمان بهبودی کامل از نخ دندان استفاده نکنید.
 4. استفاده از کمپرس یخ

  در صورت مشاهده تورم در لثه می توانید از کمپرس یخ برای کاهش التهاب و تورم استفاده نمایید.
 5. مصرف دارو های ضد درد

  در صورتی که پس از انجام این جراحی احساس درد داشتید می توانید از دارو های ضد درد مانند استامینوفن استفاده نمایید. توصیه می شود از مصرف قرص هایی مانند آسپرین که نوعی رقیق کننده خون به شمار می آیند و می توانند موجب خونریزی شوند، خودداری نمایید.
 6. عدم مصرف سیگار

  مصرف نیکوتین باعث افزایش احتمال خونریزی می شود، زیرا این ماده می تواند لخته خون را از بین ببرد.

عوارض لیفت لثه با لیزر

عوارض این روش به ندرت رخ می دهند و در صورتی که اتفاق بیفتند کوتاه مدت خواهند بود و می توانند شامل موارد زیر باشند:

 1. احتمال عفونت لثه وجود دارد.
 2. در برخی موارد ممکن است خونریزی رخ دهد.
 3. با از بین رفتن اثر بی حسی موضعی، امکان احساس درد و ناراحتی وجود خواهد داشت.

مدت زمان بهبودی پس از لیفت لثه با لیزر

این جراحی بسیار سریع انجام می شود و پس از آن مدت زمان کوتاهی طول می کشد تا بهبودی کامل حاصل شود. این مدت زمان می تواند از چند روز تا چند هفته باشد. بیمار پس از آن می تواند بلافاصله به فعالیت های خود بازگردد، غذا بخورد و همچنین مشکلی در صحبت کردن او پیش نمی آید. در صورتی که بیمار دستورالعمل های مراقبتی پس از جراحی را به درستی انجام دهد، خیلی سریع بهبود می یابد.

سوالات متداول

 1. در صورت مشاهده چه عوارضی پس از لیفت لثه به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنیم؟

  در صورت وجود علائمی مانند درد، تورم و التهابی که کم نمی شود و همچنین مشاهده خروج ترشحات از لثه به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نماید تا در اسرع وقت این عوارض درمان شوند.
 2. آیا کانتورینگ لثه دردناک می باشد؟

  انجام این روش تحت بی حسی موضعی صورت می گیرد و بیمار حین انجام آن دردی را احساس نمی کند. اما پس از آن با از بین رفتن اثر داروی بی حسی ممکن است فرد دردی را تجربه نماید که با مصرف دارو های ضد درد از بین می رود.
 3. متناسب نبودن خط لثه به چه علت رخ می دهد؟

  عوامل متعددی در این اتفاق نقش دارند که می توان به ژنتیک، مصرف برخی دارو ها و یا دچار شدن به برخی بیماری ها اشاره نمود. هرکدام از این موارد می توانند موجب عدم تناسب بین سطح دندان ها و لثه شوند و باعث شوند تا دندان ها خیلی بلند و یا کوتاه ظاهر شوند.
 4. چه افرادی نمی توانند کاندید مناسب لیفت لثه باشند؟

  افرادی که به بیماری های لثه دچار باشند و یا در شرایط سنی مناسبی قرار ندارند، نمی توانند از این روش بهره ببرند. در سنین پایین به دلیل اینکه لثه هنوز در حال رشد می باشد و در سنین بالا به این دلیل که بافت لثه ضعیف شده است، نمی توان از کانتورینگ لثه استفاده کرد. برای اطمینان از اینکه آیا کاندید مناسبی برای انجام این روش هستید یا خیر، می توانید با دندانپزشک زیبایی خود مشورت نمایید.

تماس سریع

02122041157

خیابان ولیعصر، روبروی درب اصلی پارک ملت، کوچه شناسا، پلاک7، طبقه 3