نسل جدید ارتودنسی نامرئی

با بکار گیری الاینر شفاف

اصلاح طرح لبخند

چکیده مطلب

امروزه با رایج شدن روش های زیبایی دندانپزشکی، افراد بسیاری برای زیباتر کردن لبخند خود و اصلاح آن به کلینیک های دندانپزشکی مراجعه می کنند. آیا شما هم به دنبال راهی مناسب و مقرون به صرفه برای زیباتر ساختن دندان های خود هستید؟
اصلاح طرح لبخند روش های متعددی دارد، به نظر شما کدام یک از آن ها برایتان مناسب تر و موثرتر می باشد؟ آیا شما می توانید از هرکدام از این روش ها که خواستید، استفاده داشته باشید؟
در این مقاله با ما همراه باشید تا پاسخ بسیاری از سوالت خود را در این زمینه به دست آورید.

 اصلاح طرح لبخند چیست؟

اصلاح طرح لبخند روشی در دندانپزشکی است که به رفع و درمان نواقص دندان ها می پردازد.
با مراجعه به کلینیک دندانپزشکی و انجام مشاوره می توانید روش درمانی متناسب با وضعیت دندان ها و شرایط مالی خود را انتخاب کنید و طرح لبخند خود را مطابق با چهره و سلیقه خود اصلاح نمایید. در ادامه با ما همراه باشید تا با روش های اصلاح طرح لبخند آشنا شوید.

چه کسانی کاندیدای مناسب استفاده از طرح لبخند می باشند؟

به طور کلی اصلاح طرح لبخند می تواند برای افراد زیر با نتایج بسیار مطلوبی، مناسب باشد:

 1. افرادی که دارای فواصل و شکاف هایی بین دندان های خود هستند.
 2. افرادی که دارای لبخند لثه ای می باشند.
 3. افرادی که دندان هایشان دچار لب پریدگی، شکستگی و یا ترک خوردگی هستند.
 4. افرادی که دندان هایشان بر اثر عوامل مختلفی بدرنگ و یا لکه دار شده اند.
 5. افرادی که دارای دندان های کج و نامنظم هستند و یا دندان های اضافی دارند.
 6. افرادی که دارای مشکلات فکی مانند اوربایت و آندربایت می باشند.
 7. افرادی که دچار بیماری های لثه و یا پوسیدگی دندان شده اند.
 8. افرادی که بر اثر عوامل مختلفی یک یا تعدادی از دندان هایشان را از دست داده اند.

روش های اصلاح طرح لبخند

اصلاح طرح لبخند با استفاده از روش های درمانی و زیبایی متنوع دندانپزشکی قابل انجام است. اما همه افراد نمی توانند از این روش ها بهره ببرند و مناسب بودن استفاده از هرکدام از آن ها پس از انجام معاینات توسط دندانپزشک و با توجه به وضعیت و شرایط دهان و دندان بیمار مشخص می گردد. گاهی ممکن است نیاز باشد تا بیمار از ترکیبی از چند تکنیک استفاده کند تا به نتیجه مطلوب برسد. در ادامه به معرفی این تکنیک ها می پردازیم:

 1. باندینگ دندان

  باندینگ روش ساده و بی خطری است که در آن با استفاده از مواد کامپوزیت به اصلاح طرح لبخند فرد می پردازند.
  از باندینگ می توان برای اصلاح ایرادات ظاهری دندان ها مانند لب پر شدگی، شکستگی و پر کردن فاصله بین دندان ها استفاده کرد. یکی دیگر از موارد استفاده از باندینگ، پر کردن حفره های دندانی که بر اثر پوسیدگی به وجود آمده اند، می باشد. رنگ مواد به کار رفته در باندینگ بسیار شبیه به رنگ دندان های اصلی است و ظاهر طبیعی دارد، از این رو نتایج حاصل شده اغلب رضایت بخش می باشند. این روش بسیار سریع و طی یک جلسه انجام می شود و فرد می تواند بلافاصله پس از پایان جلسه درمانی نتیجه کار را ببیند و از طرح لبخند زیبای خود لذت ببرد.
 2. بلیچینگ دندان

  بلیچینگ یکی از تکنیک های دندانپزشکی زیبایی می باشد که در سفید کردن دندان ها کاربرد دارد. در این روش با استفاده از ماده ای به نام پراکسید هیدروژن یا پراکسید کاربامید به سفید کردن دندان هایی که در طول زمان بر اثر عوامل مختلفی تغییر رنگ داده، زرد شده و یا لکه هایی بر روی آن ها ظاهر شده اند، پرداخته می شود.
  این روش می تواند هم به صورت خانگی و هم در مطب انجام شود، اما توصیه می شود که تحت نظر دندانپزشک و در مطب صورت گیرد.
  زیرا دندانپزشک مقدار مواد سفید کننده را در مدت زمان مشخصی روی دندان ها قرار می دهد و همچنین با استفاده از تجهیزات پزشکی، به کاهش بروز عوارض بلیچینگ و نتیجه موثرتر درمان کمک می کند.
  بلیچینگ نیز در یک جلسه و در مدت زمان کوتاهی، دندان هایی سفید و لبخندی زیبا برای فرد به ارمغان می آورد. این روش برای افرادی مناسب است که دندان هایی سلامت و مرتب دارند و تنها قصد سفید کردن آن ها را دارند.
 3. لمینت دندان

  لمینت ها روکش های دندانی بسیار نازکی از جنس پرسلین یا سرامیک می باشند که برای اصلاح نواقص دندانی مانند لب پر شدگی، ترک خوردگی، بدرنگی و یا برای پر کردن شکاف های بین دندان ها به کار برده می شوند.
  در این روش در ابتدا قالبی از دندان های بیمار گرفته شده و به لابراتور ارسال می گردد که در لابراتور با استفاده از تجهیزات و تکنولوژی های پیشرفته، لمینت های اختصاصی و متناسب با نیاز های بیمار ساخته می شوند.
  روکش های لمینتی ساخته شده حدود دو الی سه هفته بعد، به مطب ارسال شده و طی یک جلسه با استفاده از تجهیزات موجود در کلینیک دندانپزشکی بر روی دندان ها نصب می شوند.
  لمینت های سرامیکی در مقابل رنگ پذیری بسیار مقاوم هستند و همچنینی استحکام بسیار بالایی در مقابل شکستگی و آسیب دیدگی دارند و در صورتی که بیمار مراقبت های لازم را به درستی و اصولی انجام دهد، تا مدت زمان زیادی در حدود 10 تا 20 سال دوام می آورند و به این ترتیب فرد می تواند تا سال های طولانی لبخند زیبایی را به همراه داشته باشد.
 4. کامپوزیت دندان

  کامپوزیت یکی دیگر از روش های پر طرفدار در دندانپزشکی زیبایی می باشد. این روش به دلیل قیمت و ماندگاری مناسب، توسط افراد زیادی برای اصلاح طرح لبخند مورد استقبال قرار گرفته است.
  کامپوزیت نیز به اصلاح مشکلات جزئی دندان ها مانند بستن فاصله جزئی بین دندان ها، برطرف کردن لب پر شدگی، شکستگی و ترک خوردگی دندان ها کمک می کند.
  دندانپزشک مواد کامپوزیتی خمیری شکل را بر روی دندان ها قرار می دهد و متناسب با شکل و فرم دندان های بیمار به آن ها فرم می دهد، سپس با استفاده از نور مخصوص لیزر، مواد به دندان ها می چسبند و در جای خود محکم می شوند.
  در آخرین مرحله کامپوزیت صیقل داده می شود تا همانند دندان های طبیعی صاف و درخشان شود. این تکنیک در طول یک جلسه قابل انجام است و برای افرادی که تمایل دارند خیلی سریع به دندان های زیبا و بی نقص دست یابند، مناسب می باشد.
 5. ارتودنسی

  داشتن دندان های کج، نامنظم، فاصله دار و مشکلاتی مانند اوربایت و آندربایت از مواردی هستند که علاوه بر تاثیر نامطلوب بر زیبایی دندان ها و لبخند افراد، موجب ایجاد بیماری های مربوط به دهان و دندان می شوند.
  اما خوشبختانه این مشکلات با استفاده از درمان ارتودنسی و تحت نظر متخصص ارتودنسی قابل درمان می باشند. ارتودنتیست با نصب بریس ها بر روی دندان ها و تنظیم آن ها به حرکت دندان ها در جهت مناسب و قرار گرفتن آن ها در موقعیت صحیح و مناسب خود کمک می نماید.
  این روش برای افرادی که برای رسیدن به لبخند دلخواه خود عجله ندارند و یا افرادی که مشکلات دندانی و فکی آن ها شدید است و با روش های دیگر قابل درمان نیستند، بهترین راه حل می باشد.
  مدت زمان این درمان با توجه به شدت و میزان بهم ریختگی دندان ها از چند ماه تا چند سال طول می کشد و پس از پایان آن، بیمار می تواند از نتیجه دائمی این روش و داشتن طرح لبخند زیبا بهره مند شود.
 6. ایمپلنت دندان

  گاهی ممکن است افراد بر اثر عوامل مختلفی مانند بیماری های لثه و یا وارد شدن ضربه به صورت، یک یا تعدادی از دندان های خود را از دست بدهند و فضای خالی بین سایر دندان ها بوجود آید. این فضای خالی علاوه بر کاهش اعتماد به نفس بیمار و ناخوشایند ساختن ظاهر لبخند او، سلامت سایر دندان های فرد را نیز به خطر می اندازد.
  وجود روش ایمپلنت دندان در دندانپزشکی به افرادی که دچار این مشکلات شده اند، کمک شایانی کرده است. در این تکنیک پیچی با استخوان فک بیمار پیوند داده و یا به اصطلاح در آن کاشته می شود و در مرحله بعد تاج دندان بر روی آن نصب می گردد و بیمار می تواند از این دندان همانند سایر دندان های طبیعی خود استفاده داشته باشد.
  ایمپلنت کاشته شده کاربرد و ظاهری مشابه با دندان های طبیعی دارد و فرد می تواند به طور دائمی از مزایای آن استفاده کند.
 7. جراحی لیفت لثه

  داشتن خط لثه نامنظم و صاف نبودن آن از مواردی است که طرح لبخند افراد را تحت تاثیر قرار می دهد. این مشکل می تواند بر اثر عواملی مانند بیماری های لثه و یا به صورت ژنتیکی رخ دهد. علاوه بر این داشتن لبخند لثه ای یعنی لبخندی که در آن مقدار زیادی از لثه نمایان می شود نیز از مواردی است که ممکن است موجب نارضایتی فرد از لبخند خود شود.
  خوشبختانه با انجام جراحی لیفت لثه می توان این مشکلات را برطرف نمود.
  با مراجعه به کلینیک دندانپزشکی و انجام مشاوره با دکتر هادی صادق و معاینات لازم در صورت تایید ایشان می توانید از مزایای این جراحی استفاه کنید.
  در کلینیک دکترهادی صادق، می توانید از مزایای لیزر در این روش زیبایی بهره مند شوید تا درمان با درد و عوارض بسیار کمتر و دوره بهبودی سریع تری داشته باشید.
  در جراحی لیفت لثه، بافت های اضافی لثه که باعث ناصافی خط آن شده اند، برداشته می شوند.
  در مواردی نیز ممکن است خط لثه عقب نشینی کرده باشد و بخش زیادی از دندان ها نمایان شود که در این صورت با برداشتن مقداری بافت لثه از کام و پیوند دادن آن در محل مورد نظر، اقدام به ترمیم آن می کنند. به این ترتیب بیمار می تواند به طرح لبخندی زیبا دست یابد.
 8. انجام جراحی فک و صورت

  این جراحی در مشکلات حادی که با استفاده از روش های درمانی که بالاتر به آن ها اشاره کردیم، قابل درمان نیستند، انجام می شود. مشکلات فکی مانند جلو و یا عقب بودن فک مشکلات زیادی از قبیل تاثیر نامطلوب بر حالت صورت، اختلال در تکلم و جویدن غذا و همچنین کاهش زیبایی لبخند افراد، ایجاد می کند. این جراحی تحت بیهوشی انجام می شود و طی آن موقعیت فک تغییر داده می شود و در موقعیت صحیح آن قرار می گیرد.

هزینه اصلاح طرح لبخند

روش اصلاح طرح لبخند افراد با توجه به نوع و شدت مشکلات دهان و دندان آن ها مشخص می گردد. تعرفه هریک از این روش ها با روش دیگر تفاوت دارد و عواملی مانند میزان بهم ریختگی دندان ها، شدت آسیب دیدگی آن ها، تعداد دندان هایی که تحت درمان قرار می گیرند و تحت پوشش بیمه قرار گرفتن روش درمانی از مواردی می باشند که بر قیمت نهایی تاثیر گذار هستند. علاوه بر این گاهی نیاز است تا برای برطرف کردن نواقص دندانی بیمار، از ترکیبی از چند روش استفاده شود که در این صورت هزینه این درمان ها به صورت جداگانه محاسبه می گردد.
جهت اطلاع از قیمت دقیق اصلاح طرح لبخند می توانید به کلینیک دندانپزشکی دکتر هادی صادق مراجعه نمایید و پس از انجام یک جلسه مشاوره رایگان، نوع درمان های متناسب با وضعیت دهان و دندان خود را انتخاب کنید تا با استفاده از بهترین و به روزترین تجهیزات و دانش دنیا، اقدام به اصلاح طرح لبخند خود نمایید.

مزایای اصلاح طرح لبخند

اصلاح طرح لبخند هم مزایای درمانی دارد و هم مزایای زیبایی که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم:

 1. مشکلات و بیماری های دندان و لثه ها می توانند سلامت دهان و دندان را به خطر اندازند که با برطرف کردن آن ها هنگام اصلاح طرح لبخند، این خطر کاهش می یابد.
 2. زیباتر کردن ظاهر دندان و لبخند افراد می تواند تاثیر فوق العاده مثبتی بر جذابیت چهره و اعتماد به نفس آن ها داشته باشد.
 3. استفاده از این روش می تواند خطر بهم ریختگی دندان ها و همچنین ایجاد عوارض مربوط به آن را کاهش دهد.
 4. اصلاح طرح لبخند می تواند ساختار دهان و دندان را نیز اصلاح نماید.

ماندگاری طرح لبخند

هریک از روش هایی که برای اصلاح طرح لبخند خود انجام می دهید، ماندگاری مخصوص به خود را دارد. به طور مثال ماندگاری بلیچینگ در حدود 6 ماه می باشد و ماندگاری ارتودنسی می تواند دائمی باشد. استفاده از هریک از این روش ها نیازمند انجام مراقبت هایی مانند مسواک زدن، نخ دندان کشیدن، استفاده از دهانشویه، عدم مصرف دخانیات و ترک عاداتی مانند دندان قروچه و گاز گرفتن اشیاء سفت، می باشد که در صورتی که با دقت انجام شوند، ماندگاری طرح لبخند را افزایش می دهند و فرد می تواند مدت زمان طولانی تری لبخند زیبا و جذاب را بر روی چهره خود داشته باشد.
علاوه بر این توصیه می شود تا از مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی جهت انجام چکاپ های لازم، غافل نشوید.

چه نکاتی در اصلاح طرح لبخند مورد توجه قرار می گیرند؟

اصلاح طرح لبخند با در نظر گرفتن موارد زیر انجام می شود:

 1. اندازه دندان ها

  اندازه دندان ها و تناسب آن ها با اندازه لثه و حالت چهره از مواردی است که در اصلاح طرح لبخند بسیار مورد توجه قرار می گیرد. به طور مثال داشتن لبخند لثه ای موجب می شود تا دندان ها کوچک ظاهر شوند و از جذابیت دندان ها و لبخند افراد کاسته شود.
 2. خط لبخند

  خط لبخند خطی است که در راستای دندان ها امتداد می یابد و انحنای آن متناسب با انحنای لب ها در نظر گرفته می شود. هنگام اصلاح طرح لبخند، اندازه و فرم دندان ها متناسب با این خط فرضی اصلاح می شود.

مراقبت های بعد از اصلاح طرح لبخند

مراقبت از روش هایی که برای اصلاح طرح لبخند توصیه می شوند، اغلب مشابه می باشند که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

 1. رعایت بهداشت دهان و دندان

  مهمترین دستورالعمل مراقبت از روش های ترمیمی و درمانی به کار برده شده، رعایت بهداشت دهان و دندان می باشد. توصیه می شود که حتما روزی دو بار مسواک بزنید، نخ دندان بکشید و از دهانشویه و خمیر دندان مناسبی که دندانپزشک پیشنهاد داده است، استفاده نمایید.
 2. مراجعه 6 ماهه به کلینیک دندانپزشکی

  بهتر است تا هر 6 ماه یکبار جهت انجام چکاپ های لازم به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمایید تا از سلامت دهان و دندان خود اطمینان حاصل کنید و در صورت وجود هرگونه مشکلی هر چه زودتر نسبت به درمان و برطرف کردن آن اقدام نمایید تا بر اثر عوارض آن سلامت دهان و دندان و همچنین سلامت روش درمانی که از آن استفاده کرده اید به خطر نیفتد.
 3. ترک عادات مضر

  عاداتی مانند جویدن یخ، مصرف سیگار و دندان قروچه می توانند سلامت و زیبایی دندان ها را تحت تاثیر قرار دهند و طول عمر روش درمانی که از آن استفاده کرده اید را کاهش دهند، پس بهتر است تا انجام و تکرار این عادات پرهیز نمایید.
 4. استفاده از محافظ های دندانی

  در صورتی که جزء افرادی هستید که در ورزش های رزمی و یا تماسی فعالیت دارند، حتما محافظ دندان مناسب دندان های خود را تهیه کنید تا از آسیب های احتمالی به دندان های خود پیشگیری کنید.
 5. ترک عادات غذایی ناسالم

  عادات غذایی مانند مصرف بیش از حد چای، قهوه و یا شکلات، مصرف نوشیدنی ها و مواد غذایی اسیدی و یا شیرین و همچنین گاز زدن مواد غذایی سفت، از مواردی هستند که تاثیر نامطلوبی بر سلامت دندان ها و همچنین روش درمانی و ترمیمی به کار برده شده دارند.

سوالات متداول

 1. آیا اصلاح طرح لبخند دردناک است؟

  اکثر روش هایی که در اصلاح طرح لبخند به کار برده می شوند، بدون درد می باشند. اما در روش هایی که احتمال دارد بیمار در حین انجام آن ها دردی را احساس نماید، از بی حسی موضعی استفاده می شود. همچنین در صورت بروز درد پس انجام این روش های درمانی، مصرف دارو های ضد درد مانند استامینوفن می توانند آن را تسکین دهند.
 2. آیا اصلاح طرح لبخند عوارض دارد؟

  انجام این کار در صورتی که تحت نظر دندانپزشک زیبایی و یا متخصص ارتودنسی با تجربه و ماهر صورت گیرد و همچنین خود بیمار مراقبت های لازم را به درستی انجام دهد، بدون عوارض خواهد بود.
 3. مدت زمان اصلاح طرح لبخند چقدر می باشد؟

  مدت زمان انجام این کار به مواردی از جمله نوع روش درمانی و تعداد دندان هایی که تحت درمان قرار می گیرند، بستگی دارد و پس از انجام مشاوره می توانید از مدت زمان دقیق آن مطلع شوید.

تماس سریع

02122041157

خیابان ولیعصر، روبروی درب اصلی پارک ملت، کوچه شناسا، پلاک7، طبقه 3