نسل جدید ارتودنسی نامرئی

با بکار گیری الاینر شفاف

پنج شنبه, 10 آذر 1401 ساعت 07:13

ارتودنسی دیمون

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

در این مطلب چه مطالعه می‌کنید؟

یک تصور غلط کلی در بین برخی از افراد وجود دارد که همه بریس ها و درمان‌های ارتودنسی یکسان هستند. با وجود تمام گزینه‌های متعددی که امروزه در این درمان مورد استفاده قرار می‌گیرند، مهم‌ترین نکته انتخاب بهترین نوع درمان برای هر فرد است.
سیستم Damon یکی از روش‌های نوین ارتودنسی است که مزایای بسیاری را در این درمان ایجاد کرده است. سیستم دیمون چه تفاوتی با ارتودنسی ثابت با براکت‌های فلزی سنتی دارد؟
به نظر شما آیا ارتودنسی دیمون برای شما گزینه مناسبی است؟
این روش چه مزایا و معایبی دارد؟
هزینه آن چگونه محاسبه می‌گردد؟
در این مقاله با دکتر پژمان هادی صادق همراه باشید و پاسخ تمام سؤالات خود را در خصوص این روش درمانی نوین مطالعه کنید.

ارتودنسی دیمون چیست؟

آشنایی با ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون (Damon) یکی از روش‌های نوین و پیشرفته در ارتودنسی است که دارای براکت‌هایی با سیستم باز و بسته شدن خودکار می‌باشد. این سیستم مزایای بسیاری در این درمان ایجاد می‌کند که در ادامه مطلب بیشتر در این باره صحبت خواهیم کرد.
لازم به ذکر است که تبلیغات زیادی از جمله کاهش طول درمان و کاهش نیاز به مراجعات به مطب ارتودنسی و ... در رابطه با این سیستم وجود دارد، اما باید گفت که تمام این موارد تحت تأثیر عواملی مانند سن بیمار، نوع و میزان ناهنجاری قرار دارد و بنابراین این گزینه‌ها از یک فرد به فرد دیگر متفاوت می‌باشند.

عملکرد سیستم ارتودنسی دیمون چگونه است؟

عملکرد ارتودنسی دیمون به چه صورت است؟

در روش ارتودنسی دیمون به جای اینکه از بریس های معمولی استفاده شود، از بریس های نوین و خاصی به نام سلف لیگیتینگ (self-ligating) استفاده می‌شود. این براکت‌ها قابلیت باز و بسته شدن خودکار دارند.
در ارتودنسی دیمون بدون اینکه از کش‌های ارتودنسی استفاده شود، سیم ارتودنسی از درون براکت‌هایی که درب کشویی دارند حرکت می‌کند و با ایجاد کمترین میزان اصطکاک می‌تواند دندان‌ها را به سمت موقعیت صحیح حرکت دهد.
از جمله دیگر ویژگی‌های بارز این سیستم این است که اعمال نیروی کمتری به دندان‌ها نسبت به براکت‌های معمولی وجود دارد، این موضوع درد در حین درمان و حرکت دندان‌ها را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

آیا ارتودنسی دیمون برای من مناسب است؟

معمولاً این روش برای بسیاری از بیماران قابل استفاده است. با این حال برای اینکه بدانید ارتودنسی دیمون برایتان مناسب است یا خیر، باید با متخصص ارتودنسی مشورت کنید.
شما عزیزان می‌توانید با مراجعه به کلینیک دندانپزشکی دکتر هادی صادق از جلسه مشاوره رایگان با دکتر پژمان هادی صادق، متخصص ارتودنسی بهره‌مند شوید.
برای کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

هزینه ارتودنسی دیمون چقدر است؟

قیمت ارتودنسی دیمون به نسبت دیگر روش‌های درمان کمی گران‌تر است، زیرا از تکنولوژی پیشرفته‌تر و نوینی در این روش استفاده شده است.
لازم به ذکر است که مزایای این روش در نهایت سبب مقرون به صرفه شدن این هزینه خواهد شد.
با این حال باید بدانید که قیمت ارتودنسی به مواردی از جمله سن بیمار، نوع و میزان ناهنجاری، بیمه درمانی، نیاز و یا عدم نیاز به درمان‌های جانبی و ... بستگی دارد.
برای دریافت راهنمایی‌های بیشتر با ما تماس بگیرید.

مدت زمان درمان ارتودنسی به روش دیمون

طول درمان ارتودنسی دیمون چقدر است؟

مدت زمان درمان در این روش معمولاً بین 14 تا 18 ماه است، با این حال باید بدانید که سن بیمار، نوع و شدت ناهنجاری و ... در این مدت زمان نقش بسزایی دارند.

ارتودنسی دیمون چه انواعی دارد؟

از انواع ارتودنسی با براکت‌های دیمون می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره کرد:

 1. ارتودنسی دیمون فلزی

  این نوع بریس ها از نظر ظاهری به براکت‌های فلزی معمولی شباهت دارند، البته اندازه آنها بسیار کوچک‌تر است. تفاوت دیگر این است که در براکت‌های فلزی قلاب‌های کوچکی وجود دارند که برای کش‌های ارتودنسی است. این قلاب‌ها در براکت‌های دیمون وجود ندارند.
 2. ارتودنسی دیمون سرامیکی (ارتودنسی دیمون شفاف)

  این نوع بریس ها از سرامیک ساخته شده‌اند و به دلیل اینکه رنگی مشابه با دندان‌های طبیعی دارند، جلب توجه کمی دارند و می‌توانند یکی از روش‌های ارتودنسی نامرئی در نظر گرفته شوند.

کاربرد ارتودنسی دیمون

از جمله کاربردهای این روش درمانی نوین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. درمان تنگی شدید قوس فک بالا

  درمان تنگی شدید قوس فک بالا با استفاده از روش دیمون و با اعمال نیرو و فشار کمتر در حین دوره درمان و بدون نیاز به روش‌های پیچیده‌تر مانند جراحی امکان پذیر است.
 2. درمان ارتودنسی بدون کشیدن دندان

  زمانی که بیمار دارای ناهنجاری شدید دندانی و فکی باشد، ممکن است متخصص ارتودنسی بدون کشیدن دندان از روش دیمون برای درمان استفاده نماید.
 3. مناسب برای بافت ضعیف لثه و استخوان

  از آنجایی که در این روش نیرو و فشار کمی به دندان‌ها وارد می‌شود، این روش گزینه مناسبی برای کسانی است که دارای بافت لثه و یا استخوان ضعیف هستند.

ارتودنسی دیمون چه مزایایی دارد؟

مزایای ارتودنسی دیمون چیست؟

این روش نوین با مزایای زیر همراه است:

 1. تعداد مراجعه به کلینیک ارتودنسی در این روش کاهش می‌یابد.

  در این روش از لیگاتور الاستیکی استفاده نمی‌شود، به همین دلیل نیاز به مراجعه به کلینیک ارتودنسی کاهش پیدا می‌کند.
 2. مقرون به صرفه است.

  با وجود اینکه این ارتودنسی دیمون روشی نوین و جدید در این درمان است و در ابتدا هزینه بیشتری دارد، اما مزایای آن باعث شده است که در انتهای این درمان هزینه آن مقرون به صرفه باشد.
 3. اصطکاک کمتری ایجاد می‌کند.

  استفاده از کش‌ها و لیگاتورهای ارتودنسی می‌توانند سبب ایجاد اصطکاک شوند، در حالی که در ارتودنسی دیمون به دلیل عدم استفاده از این دستگاه‌ها اصطکاکی وجود ندارد. در نتیجه احتمال سایش و فرسودگی دندان‌ها تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند.
 4. طول درمان ارتودنسی کاهش می‌یابد.

  استفاده از براکت‌های پیشرفته دیمون معمولاً دوره درمانی کوتاه‌تری به نسبت دیگر روش‌ها دارند. البته باید بدانید که طول درمان ارتودنسی به مواردی مانند سن بیمار، نوع و میزان ناهنجاری مرتبط است. به همین منظور نمی‌توان تفاوت چشمگیری بین دوره درمانی ارتودنسی دیمون با دیگر روش‌های ارتودنسی مشاهده کرد.
 5. بیماران اغلب تجربه درد کمتری دارند.

  براکت‌های نوین دیمون سبب بروز درد کمتری در زمان تنظیم این دستگاه‌ها می‌شوند.
 6. سلامت دهان و دندان در این روش بیشتر حفظ می‌شود.

  استفاده از کش‌های ارتودنسی سبب افزایش میزان تجمع باکتری‌ها و پلاک‌های دندانی می‌شود. با حذف این کش‌ها در سیستم دیمون بهداشت دهان و دندان راحت‌تر و در نتیجه سلامت دهان افزایش می‌یابد.

جدول مقایسه ارتودنسی دیمون با براکت‌های فلزی سنتی

تفاوت‌های این دو را در جدول زیر مشاهده کنید:

ارتودنسی با براکت‌های فلزی سنتی ارتودنسی دیمون
ارزان‌ترین روش ارتودنسی هزینه ابتدایی بیشتر
وجود درد متوسط در هر جلسه ویزیت ایجاد درد بیشتر در روزهای ابتدایی، اما درد کمتر در ادامه روند درمان
براکت‌ها اندازه بزرگ‌تری دارند براکت‌ها کوچک‌تر هستند.
از کش ارتودنسی استفاده می‌شود از کش ارتودنسی استفاده نمی‌شود
بهداشت دهان کمی سخت‌تر است بهداشت دهان راحت‌تر رعایت می‌شود
اصطکاک و حساسیت بافت دهان بیشتر است. اصطکاک و حساسیت بافت دهان کمتر است

مراحل ارتودنسی دیمون

در ادامه به بررسی مراحل این روش نوین می‌پردازیم:

 1. معاینه و ویزیت اولیه

  در این جلسه متخصص ارتودنسی وضعیت دهان و دندان فرد را مورد بررسی قرار می‌دهد و بیان می‌کند که چه عکس‌های رادیولوژی مورد نیاز است. در کلینیک دندانپزشکی دکتر هادی صادق بعد از گرفتن عکس‌های مربوطه می‌توانید عکس‌ها را به صورت مجازی برای کلینیک ارسال کنید و یا در صورت تمایل برای ویزیت دوم به مطب مراجعه داشته باشید.
  در نهایت با بررسی عکس‌های مربوطه نوع روش درمان مناسب برای بیمار انتخاب می‌شود و تمام توضیحات مورد نیاز به بیمار گفته خواهد شد.
  لازم به ذکر است که اگر فرد به درمان‌های جانبی مانند کشیدن دندان، درمان پوسیدگی‌های دندان و بیماری‌های لثه نیاز داشته باشد، قبل از شروع ارتودنسی برای درمان آنها اقدام می‌شود، چراکه این موارد می‌توانند در روند درمان ارتودنسی اختلال ایجاد کنند.
 2. نصب کردن براکت‌ها

  پس از اینکه مراحل قبلی به خوبی تکمیل شدند، نوبت به نصب براکت‌های ارتودنسی روی دندان‌ها است. این براکت‌ها با چسب مخصوصی روی دندان‌ها قرار داده می‌شوند و با کمک سیم ارتودنسی به هم متصل می‌گردند. در انتهای این جلسه متخصص ارتودنسی درباره نحوه عملکرد این براکت‌ها و همچنین مراقبت‌های این درمان به بیمار توضیحاتی خواهد داد.
 3. طی کردن دوره درمان

  با وجود اینکه تعداد مراجعه به کلینیک دندانپزشکی در این روش کاهش پیدا می‌کند، اما با این حال برای بررسی وضعیت پیشرفت حرکت دندان‌ها فرد باید در جلسات تعیین شده به مطب مراجعه داشته باشد.
 4. برداشتن دستگاه ارتودنسی و قالب گیری

  بعد از اینکه روند درمان به پایان رسید، براکت‌ها از روی دندان‌ها برداشته می‌شوند. سپس متخصص ارتودنسی قالب گیری از دندان‌ها را انجام می‌دهد و قالب را به لابراتوار می‌فرستد.
  قالب برای ساخت ریتینر (نگهدارنده ارتودنسی) برای استفاده در مرحله بعدی درمان است.
 5. استفاده از ریتینر

  بعد از اتمام درمان دندان‌ها تمایل دارند تا به موقعیت قبلی خود بازگردند. در نتیجه استفاده از ریتینر به ثابت ماندن دندان‌ها و حفظ ساختار جدید آنها کمک می‌کند. مدت زمان استفاده از ریتینر و نحوه استفاده از آن با توجه به شرایط هر فرد توسط متخصص ارتودنسی اعلام می‌شود.

ارتودنسی دیمون چه معایبی دارد؟

پیش‌تر در رابطه با مزایای ارتودنسی دیمون مواردی را بررسی کردیم، با این وجود این روش نیز مانند هر روش درمان دیگری می‌تواند با معایبی همراه باشد که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم:

 1. هزینه ابتدایی آن بالا است.

  به هر حال هر چه درمان پیشرفته‌تر و نوین‌تر می‌شود، هزینه آن به طبع افزایش پیدا می‌کند. البته مزایای ارتودنسی دیمون درنهایت سبب می‌شود تا این هزینه مقرون به صرفه باشد.
 2. بیشتر بودن احساس درد در روزهای ابتدایی

  با وجود اینکه بیان کردیم این روش احساس درد کمتری برای افراد ایجاد می‌کند، اما باید بدانید که در روزهای ابتدایی نصب براکت‌های دیمون در دهان ممکن است درد و ناراحتی بیشتر از روش‌های دیگر برای فرد به وجود بیاید که البته این درد پس از چند روز و به مرور از بین می‌رود.

در حین ارتودنسی دیمون چه مراقبت‌هایی را باید رعایت کنم؟

مراقبتهای حین ارتودنسی دیمون

در حین این درمان باید نکات زیر را به درستی رعایت کنید:

 1. بهداشت دهان خود را بیش از قبل رعایت کنید. به هر حال وجود دستگاه ارتودنسی در دهان سبب افزایش تجمع باقی مانده غذا و فعالیت باکتری‌های دهان می‌شود. بهتر است بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید. استفاده از مسواک بین دندانی در سلامت دهان شما در حین درمان ارتودنسی بسیار مؤثر است.
 2. از نخ دندان به صورت روزانه استفاده کنید. از متخصص ارتودنسی خود در رابطه با نحوه نخ دندان کشیدن در این درمان سؤال کنید.
 3. استفاده از دهان‌شویه مناسب با مشورت متخصص ارتودنسی نقش بسزایی در افزایش سلامت دهان شما خواهد داشت.
 4. جلسات ویزیت خود را جدی بگیرید.
 5. از مصرف غذاهای سفت و سخت در حین درمان خود پرهیز نمایید. این مواد غذایی می‌توانند به براکت‌ها آسیب وارد کرده و روند درمان را با اختلال روبه‌رو کنند.
 6. در صورتی که در فعالیت‌های ورزشی مانند تکواندو و بوکس و فعالیت‌های مشابه به آنها شرکت می‌کنید، از نایت گارد برای محافظت از دستگاه ارتودنسی خود کمک بگیرید. بهتر است این موضوع را به متخصص ارتودنسی خود اعلام کنید.
 7. اگر از براکت‌های شفاف دیمون استفاده می‌کنید، باید بدانید که مصرف بیش از اندازه نوشیدنی‌های رنگی مانند چای و قهوه می‌تواند سبب تغییر رنگ آنها شود.

پاسخ به برخی سؤالات پرتکرار

 1. ارتودنسی دیمون چه تفاوتی با ارتودنسی ثابت با براکت‌های فلزی دارد؟

  بریس های دیمون یک سیستم پیشرفته و نوین دارند که در آن براکت‌ها به صورت خودکار باز و بسته می‌شوند و همین موضوع اصلی‌ترین تفاوت بین بریس های دیمون با براکت‌های فلزی معمولی است.
 2. آیا ارتودنسی دیمون انواع متفاوتی دارد؟

  بله همان‌طور که در ارتودنسی با براکت‌های فلزی، براکت‌ها می‌توانند جنس‌های متفاوتی داشته باشند، براکت‌های دیمون نیز به همین شکل هستند و می‌توانند جنس‌های فلزی، سرامیکی و شفاف داشته باشند.
 3. در روش دیمون چند وقت یک بار باید به مطب ارتودنسی مراجعه کرد؟

  مراجعه به مطب ارتودنسی در این روش معمولاً هر 6 تا 10 هفته یک بار می‌باشد. لازم به ذکر است که این مدت زمان ممکن است با توجه به سن بیمار، نوع و میزان ناهنجاری افزایش و یا کاهش یابد.
 4. ارتودنسی با الاینر شفاف بهتر است یا دیمون؟

  نمی‌توان بین این دو روش یکی را برتر بر دیگری دانست، زیرا هر یک از آنها مزایا و معایب خاص خود را دارند و برای کاربردهای متنوعی مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای اینکه بدانید کدام یک از این روش‌ها برای شما بهتر است، باید با متخصص ارتودنسی مشورت داشته باشید.
 5. آیا ارتودنسی دیمون گران ‌قیمت‌تر از ارتودنسی با براکت‌های فلزی سنتی است؟

  به طبع هرچه تکنولوژی پیشرفته‌تری در یک روش درمان استفاده شود، هزینه بیشتری نیز خواهد داشت. با این حال به دلیل مزایای براکت‌های دیمون این روش مقرون به صرفه خواهد بود.
 6. آیا ارتودنسی دیمون نوعی روش ارتودنسی نامرئی است؟

  در صورتی که در این روش از براکت‌های سرامیکی دیمون استفاده شود، می‌توان آن را نوعی روش ارتودنسی نامرئی در نظر گرفت.
 7. آیا براکت‌های شفاف دیمون ممکن است تغییر رنگ دهند؟

  در صورتی که بهداشت دهان و دندان ضعیف باشد و فرد بیش از اندازه نوشیدنی‌های رنگی میل کند، احتمال تغییر رنگ این نوع براکت‌ها افزایش می‌یابد.
 8. آیا ارتودنسی دیمون نیاز به کشیدن دندان دارد؟

  کشیدن دندان فرایندی در درمان است که با توجه به شرایط هر فرد توسط متخصص ارتودنسی مطرح می‌شود.
خواندن 694 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 07 دی 1401 ساعت 15:17
محتوای بیشتر در این بخش: « ارتودنسی فانکشنال ارتودنسی سرامیکی »

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

تماس سریع

02122041157

خیابان ولیعصر، روبروی درب اصلی پارک ملت، کوچه شناسا، پلاک7، طبقه 3