نسل جدید ارتودنسی نامرئی

با بکار گیری الاینر شفاف

پنج شنبه, 10 آذر 1401 ساعت 05:56

هزینه ارتودنسی دندان

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

آیا این مطلب برای شما مفید است؟

هزینه ارتودنسی چقدر است؟ چه مواردی در هزینه ارتودنسی تاثیر گذار می‌باشد؟ قیمت ارتودنسی فک بالا چقدر هست؟ چگونه می‌توانیم هزینه ارتودنسی را کاهش دهیم؟
سؤالات مشابه بسیار زیادی در رابطه با هزینه ارتودنسی دندان پرسیده می‌شود، که هدف کلی ما در این مقاله بررسی تمام موارد بیان‌شده و ارائه اطلاعات کامل در رابطه با هزینه ارتودنسی می‌باشد، پس اگر شما هم جزو کسانی هستید که قصد ارتودنسی دندان را دارید در این حالت بهتر است تا انتهای متن همراه ما باشید.

چه مواردی بر هزینه ارتودنسی تأثیر می‌گذارند؟

موارد مختلفی می‌تواند در هزینه ارتودنسی تأثیرگذار باشد که مهم‌ترین گزینه‌ها به‌صورت زیر است:

 1. تخصص دندانپزشک

  میزان تخصص و تبحر دندانپزشک مهم‌ترین گزینه است که در میزان هزینه ارتودنسی تأثیرگذار است. درواقع به دلیل اینکه بحث ارتودنسی یک مورد بسیار مهم بوده و تنها باید به‌ وسیله دندانپزشکان متخصص و حرفه‌ای انجام شود، پس باید همیشه این کار را به افراد فوق‌العاده مجرب بسپارید و به‌ هیچ ‌عنوان ارتودنسی را به دندانپزشکان تازه‌کار و بی‌تجربه نسپارید، چون می‌تواند عوارض ناگواری را در پی داشته باشد.
 2. شرایط بیمار

  شرایط بیمار از موارد تأثیرگذار دیگر در بحث هزینه ارتودنسی است برای مثال سن بیمار مهم‌ترین گزینه تأثیرگذار در بهبودی سریع بیمار است و معمولاً بیمارانی که کم سن هستند می‌توانند در بازه زمانی کوتاه نتیجه دلخواه را به دست بیاورند، ولی افراد بزرگ‌سال به دلیل متوقف بودن رشد فک دوره درمان طولانی‌مدتی را طی می‌کنند که این مورد هم در بحث هزینه می‌تواند تأثیرگذار باشد.
 3. استفاده از روش‌های درمانی مختلف

  معمولاً از روش‌های گوناگون جهت ارتودنسی دندان استفاده می‌گردد که پزشک بعد از معاینات لازم بهترین روش درمان را برای بیمار انتخاب می‌کند، که از رایج‌ترین روش‌ها می‌توان به ارتودنسی ثابت و متحرک اشاره کرد که هرکدام دارای هزینه‌های مختلفی بوده و حتماً باید روش انتخاب ‌شده توسط پزشک معالج انجام گردد در این حالت است که می‌توانید بهترین نتیجه را کسب نمایید.
 4. تأثیر مدت‌زمان

  اگر ناهنجاری‌های موجود در دندان بیش‌ از اندازه باشد در این حالت به تایم زیادی جهت درمان و ارتودنسی نیاز می‌باشد که این مورد هم می‌تواند در بحث هزینه تأثیرگذار باشد.
 5. تأثیر هزینه‌های جانبی

  در برخی مواقع شرایط بیمار ایجاب می‌کند تا از روش‌های درمانی دیگر نیز در کنار ارتودنسی استفاده شود که این موارد ممکن است سبب افزایش هزینه گردد.
 6. وجود انواع بیماری‌های دهان و دندان

  وجود بیماری‌های دهان و دندان از موارد بسیار مهم دیگر تأثیرگذار در هزینه می‌باشد که قبل از شروع ارتودنسی باید تمام مشکلات مربوط به دهان و دندان توسط پزشک معالج برطرف گردد و سپس ارتودنسی دندان شروع شود که تمام این موارد در کنار هم می‌تواند سبب افزایش هزینه‌ها گردد.

هزینه انواع ارتودنسی دندان چقدر است؟

در حالت کلی شرایط بیمار مشخص‌کننده استفاده از روش مناسب جهت ارتودنسی دندان‌ها می‌باشد که هزینه هرکدام از روش‌ها متفاوت است و در معمولاً تعرفه خدمات از طریق وب‌سایت‌های رسمی دندانپزشکان متخصص مشخص می‌گردد که به‌صورت لیست وار هزینه‌های متوسط بیان‌شده به‌وسیله پزشکان متخصص برحسب روش‌های گوناگون به‌صورت زیر می‌باشد:

 1. قیمت ارتودنسی ثابت

  معمولاً هزینه ارتودنسی ثابت متغیر بوده و میزان ناهنجاری‌های موجود در دندان‌های بیمار می‌تواند هزینه را دچار تغییر نماید که در حالت کلی بهترین روش ارتودنسی دندان، نوع ارتودنسی ثابت می‌باشد.
 2. قیمت ارتودنسی متحرک

  در این روش معمولاً پزشک متخصص برای هر بیمار یکی قالب خاص را تهیه‌ کرده و به آزمایشگاه ارسال می‌کند که معمولاً هزینه این روش نیز برحسب شرایط بیمار می‌تواند متغیر باشد.
 3. قیمت ارتودنسی دیمون

  معمولاً هزینه متوسط ارتودنسی دیمون برحسب میزان ناهنجاری متغیر می‌باشد، درواقع این روش نسبت به روش‌های قبلی سریع‌تر و بهتر بوده و به همین دلیل هزینه بالایی دارد.
 4. قیمت ارتودنسی جراحی فک

  در برخی موارد ممکن است ناهنجاری‌های موجود در دهان و دندان به‌قدری شدید باشد که نیاز به جراحی باشد که در این حالت میزان هزینه افزایش پیدا خواهد کرد و هزینه ارتودنسی جراحی فک می‌تواند متغیر باشد.
 5. قیمت ارتودنسی نامرئی اینویزیلاین

  میزان هزینه برای ارتودنسی نامرئی برای دو فک بعد از معاینه دندانپزشک مشخص می‌گردد.
 6. هزینه ارتودنسی سرامیکی

  معمولاً میزان هزینه ارتودنسی برای دو فک می‌تواند متغیر باشد و بعد از انجام معاینه توسط دندانپزشک معالج مشخص می‌شود.
  توجه داشته باشید که هزینه‌های بیان‌شده هزینه‌های متوسطی هستند که معمولاً به‌وسیله پزشکان مختلف مشخص‌شده‌اند و هزینه نهایی بعد از معاینه پزشک مشخص می‌شود.

قیمت ارتودنسی فک بالا

ژنتیک بیمار و ساختار مادرزادی مهم‌ترین گزینه‌هایی هستند که مشخص‌کننده نیاز به ارتودنسی در فک بالا را مشخص می‌کنند. لازم به ذکر است که موارد محیطی نیز در بحث ارتودنسی فک بالا بی‌تأثیر نیستند که در صورت کلی میزان ناهنجاری و استفاده از روش ارتودنسی مختلف، مهم‌ترین موارد تأثیرگذار در هزینه ارتودنسی فک بالا می‌باشند.
در حالت کلی میزان هزینه متغیر است که معمولاً میزان هزینه ارتودنسی فک بالا برای اطفال کمتر می‌باشد.

قیمت ارتودنسی فک پایین

همان‌گونه که بیان شد استفاده کردن از روش درمانی مناسب و میزان ناهنجاری مهم‌ترین گزینه‌هایی هستند که در بحث قیمت ارتودنسی فک تأثیرگذار می‌باشند، که معمولاً هزینه نهایی برای بیماران مختلف بعد از معاینه به‌وسیله پزشک معالج به‌صورت دقیق مشخص می‌شود.

درمان‌های جانبی تأثیرگذار بر قیمت ارتودنسی

همان‌گونه که در ابتدای متن بیان شد باید تمام مشکلات و بیماری‌های دهان و دندان به‌صورت کامل برطرف گردد و سپس مراحل ارتودنسی شروع گردد، که ازجمله مواردی که می‌تواند سبب افزایش هزینه گردد به‌صورت لیست‌وار بیان‌شده است:

 1. کشیدن دندان

  در برخی از حالات ممکن است نیاز به کشیدن دندان باشد که تعداد دندان‌ها و روش کشیدن دندان می‌تواند در بحث هزینه تأثیرگذار باشد که در حالت کلی هزینه کشیدن دندان متغیر است.
 2. جراحی فک

  در برخی مواقع علاوه بر نابهنجار بودن دندان، ممکن است فک بیمار نیز دچار انحراف باشد که در این حالت نیاز به جراحی است که این مورد نیز در بحث هزینه تأثیرگذار هست.
 3. فیس ماسک

  در برخی مواقع ممکن است پزشکان از دستگاه متحرک برای اصلاح موقعیت فک کودکان بین ۸ تا ۱۴ سال استفاده نمایند، که هدف استفاده از این دستگاه رفع حالت جلو بودن فک می‌باشد که استفاده از این روش می‌تواند سبب افزایش هزینه گردد.
 4. هدگیر

  منظور از هد گیر استفاده کردن از ابزارهای خاص جهت هم‌سطح کردن فک است که این روش معمولاً برای کودکان مورداستفاده قرار می‌گیرد. درواقع از یک نوع دستگاه خارجی استفاده می‌گردد تا فک پایین و بالا به‌صورت هم‌تراز قرار بگیرند، که در حالت کلی استفاده از این دستگاه سبب افزایش هزینه می‌شود.
 5. ریتینر ثابت هر فک

  منظور از ریتینر همان نگهدارنده بعد از ارتودنسی می‌باشد که این مرحله بسیار حائز اهمیت است
 6. ریتینر متحرک هر فک

  هزینه ریتینر متحرک هر فک متغیر می‌باشد که بیمار باید جهت نگهداری ارتودنسی از آن استفاده نماید، که تمام بیماران باید توجه خاصی به توصیه‌های پزشک متخصص داشته باشند تا بتوانند بهترین نتیجه را از ارتودنسی دریافت کنند.
 7. هزینه ترمیم براکت

  در برخی مواقع ممکن است براکت دچار آسیب شود و نیاز به نصب دوباره آن باشد، که این مورد سبب افزایش هزینه می‌شود.

  8. موم ارتودنسی

  هدف استفاده از موم ارتودنسی ایجاد حس راحتی و جلوگیری از بروز آسیب در لثه‌ها است که معمولاً در روزهای اول ارتودنسی مورداستفاده قرار می‌گیرد و سبب افزایش هزینه می‌گردد.

مقایسه هزینه ارتودنسی متحرک با ثابت

معمولاً هزینه ارتودنسی متحرک نسبت به نوع ثابت بسیار بیشتر است چون هرچند هفته یک‌بار تمام پلاک¬ها تعویض شده و از دستگاه‌های فوق‌العاده پیچیده و پیشرفته‌ای برای ارتودنسی متحرک استفاده می‌شود.
در حالت کلی میزان هزینه ارتودنسی در هنگام استفاده از روش ثابت متغیر است و هزینه نهایی توسط پزشک معالج و بعد از معاینه مشخص می‌گردد.

آیا بیمه هزینه ارتودنسی دندان عقل را تقبل می‌کند؟

در برخی مواقع بعضی از بیمه‌های درمانی خاص، تعرفه‌هایی را برای ارتودنسی لحاظ می‌کنند و برخی از بیمه‌ها ممکن است تعرفه‌ای برای ارتودنسی در نظر نگیرند، که قبل از شروع ارتودنسی حتماً باید با پزشک متخصص و بیمه درمانی صحبت نمایید تا از تقبل هزینه مطمئن شوید.
توجه نمایید هنگامی‌که ارتودنسی برای کودکان ضروری باشد، در این حالت هزینه مشخص‌شده جهت درمان از بخش مالیات جدا در نظر گرفته می‌شود.

روش‌های کاهش هزینه‌های ارتودنسی دندان

در ادامه راه حل‌هایی را برای کمک به کاهش هزینه های انجام این درمان را بیان کرده‌ایم:

 1. انتخاب پزشک متبحر
  در مرحله اول مهم‌ترین گزینه جهت کاهش هزینه انتخاب پزشک متخصص و متبحر می‌باشد، چون در این صورت با استفاده از مناسب‌ترین روش درمان، به‌راحتی می‌توانید مطلوب‌ترین نتیجه را کسب نمایید.
 2. توجه به توصیه‌های پزشک
  دقت داشته باشید که توجه به توصیه‌های پزشکان بعد از ارتودنسی بسیار مهم بوده و از بروز مشکل جلوگیری می‌کند، پس حتماً باید تمام مراقبت‌های لازم را به بهترین شکل انجام داده و از بروز آسیب به براکت جلوگیری نمایید. برای مثال اگر ارتودنسی متحرک را انجام دهید و اگر به هر دلیلی براکت¬ها دچار مشکل شوند و اگر نیاز به تعویض باشد در این حالت ممکن است دوباره هزینه‌های زیادی را متحمل شوید.
 3. مراجعه منظم به کلینیک دندانپزشکی
  حتماً باید در زمان‌های مشخص‌ شده به‌صورت منظم به پزشک معالج مراجعه نمایید.
 4. توجه به بهداشت دهان و دندان
  توجه به بهداشت دهان و دندان بعد از ارتودنسی فوق‌العاده مهم بوده و حتماً باید به استفاده منظم از مسواک توجه نمایید و همیشه سعی کنید از نخ دندان استفاده کنید.
 5. عدم مصرف برخی خوراکی‌ها
  مصرف غذاهای سفت و چسبناک ممکن است باعث آسیب به براکت‌ها گردد، پس باید به استفاده از غذاهای مناسب دقت کنید.

سؤالات متداول

 1. چگونه می‌توان از هزینه‌های اضافی ارتودنسی جلوگیری کرد؟

  دقت به مراقبت‌های صحیح بعد از ارتودنسی مهم‌ترین مواردی است که می‌تواند سبب جلوگیری از شکستن پلاک ارتودنسی متحرک گردد. و این مورد مهم‌ترین گزینه در جلوگیری از افزایش هزینه است.
 2. چرا هزینه ارتودنسی لینگوال زیاد است؟

  ارتودنسی لینگوال به‌وسیله پزشکان متخصص و برحسب مهارت‌های خاص انجام می‌شود، در این روش معمولاً براکت¬ها در پشت دندان قرار می‌گیرند و همیشه در این نوع از ارتودنسی براکت¬ها به‌صورت اختصاصی برای بیماران تهیه می‌شوند، به همین دلیل هزینه بالایی دارد.
 3. آیا نوع براکت استفاده ‌شده در ارتودنسی در میزان هزینه تأثیرگذار است؟

  بله نوع براکت مهم‌ترین گزینه تأثیرگذار در بحث هزینه می‌باشد، که معمولاً براکت¬های فلزی قیمت کمتری نسبت به براکت¬های سرامیکی دارند و براکت¬های دیمون نیز نسبت به مدل‌های دیگر بسیار پرهزینه هستند.
 4. چرا افرادی که ناهنجاری‌های زیادی دارند مجبور به پرداخت هزینه‌های زیادی می‌باشند؟

  کسانی که دچار ناهنجاری‌های شدید دهان و دندان هستند به مراقبت‌های خاص نیاز دارند و معمولاً تایم طولانی نیاز است تا مشکلات و ناهنجاری‌های موجود برطرف گردد، که تمام این موارد در بحث افزایش هزینه تأثیرگذار می‌باشند.
 5. هزینه ارتودنسی بزرگ‌سالان بیشتر است یا کودکان؟

  معمولاً هزینه ارتودنسی بزرگ‌سالان بیشتر می‌باشد چون تایم طولانی نیاز است تا ناهنجاری‌های موجود برطرف شود، درصورتی‌که امکان ایجاد تغییر در فک کودکان بسیار راحت‌تر و سریع‌تر انجام می‌شود چون رشد فک و دندان‌ها متوقف نشده است.
 6. چه مواردی سبب افزایش هزینه ارتودنسی می‌شود؟

  اگر بیماری‌های دهان و دندان وجود داشته باشد، در این حالت حتماً باید تمام مشکلات برطرف گردد و سپس مراحل ارتودنسی شروع شود.
  برای مثال در برخی از حالات ممکن است نیاز به کشیدن دندان، جرم‌گیری دندان و یا برطرف کردن مشکلات دیگر موجود در دندان باشد، که تمام این موارد می‌تواند در بحث هزینه تأثیرگذار باشد.
خواندن 772 دفعه آخرین ویرایش در سه شنبه, 04 بهمن 1401 ساعت 16:19
محتوای بیشتر در این بخش: « متخصص ارتودنسی

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

تماس سریع

02122041157

خیابان ولیعصر، روبروی درب اصلی پارک ملت، کوچه شناسا، پلاک7، طبقه 3